DOMOV JE ZÁKLAD III.

CZ.03.02.01/00/22_101/0001053



Zdarma nabízíme poradenství a pomoc
při stabilizaci a zlepšení situace týkající se bydlení,
konzultace a pomoc při hledání a zajištění bydlení,
poskytování přehledu o aktuální nabídce bydlení
a pomoc s žádostmi o sociální dávky. 

Nově jsme se také stali výdejnou Potravinové banky v Olomouckém kraji z.s.

Безкоштовні консультації та допомога у стабілізації
та покращенні вашої житлової ситуації, Консультації та допомога
у пошуку та забезпеченні житла. Надання огляду поточної пропозиції житла, Допомога в оформленні заявок на отримання соціальних виплат.

Нещодавно ми також стали амбулаторією Харчові банки в Оломоуцькому краї.


V čem můžeme pomoci

Hrozí Vám ztráta bydlení? 
Máte dluhy na nájemném? 
Potřebujete řešit bytovou situaci? 
Pak jsme tu právě pro Vás!

Kdo jsme?

Seznamte se s našimi preventistkami ztráty bydlení a neváhejte se na nás obrátit, kdykoliv je to třeba

Jedná se již o třetí pokračování projektu. Jeho předchůdce byl realizován v letech 2020-2022, pilotní projekt pak v letech 2016-2019. Celkem bylo v rámci poskytovaných služeb podpořeno 310 osob za šest let, což dokazuje, že zmíněný projekt má smysl a jeho realizace je potřebná. Tato suma ovšem zároveň znamená, že na území Mikroregionu Žulovska a obce Vlčice je stále dost lidí, kteří se ocitli v nelehké životní situaci a potřebují ji nějak řešit. Jsme rádi, že si tým preventistek ztráty bydlení získal důvěru těchto osob a mohl být nápomocen při řešení mnohdy opravdu nelehkých životních situací. V současnou chvíli se tato problematika dotýká také ukrajinských občanů, kteří v ČR našli azyl v průběhu válečného konfliktu. 

V období 2020-2022 byla problematika bydlení byla z 37 % doprovázena dluhovým poradenstvím a finanční stabilizací osob, z 39 % pak podporou při čerpání hmotné nouze a vyřizování dávek sociální podpory. Tématem bylo také bezdomovectví a potřeba zajištění sociálního bydlení. Díky poskytnuté podpoře a intervenci preventistek se podařilo udržet stávající bydlení u 38 % osob zapojených do projektu a zajistit nové bydlení u 20 % osob. Z tohoto počtu se u 78,5 % jednalo o nájemní bydlení, u 14,3 % o služby azylového domu a u 7,2 % služby pečovatelského domu. Také se podařilo zlepšit kvalitu bydlení u 14,3 % osob, například zajištěním základních životních potřeb, chybějícího vybavení některých domácností nebo řešením hygienicky nevyhovujícího bydlení. Preventistky také dále asistovaly při získání mimořádné okamžité pomoci či financování konkrétních požadavků a potřeb z nadačních fondů, v rámci kterých došlo k podání celkem 48 žádostí. Podpořeno bylo 43 žádostí, což představuje téměř 90 % z celkového počtu.

Mezi klienty, kteří se na preventistky v průběhu realizace projektu obraceli, evidujeme 56 % žen a 44 % mužů ve věku od 20 do 84 let (průměrný věk činí 52 let). Celkem 46 % osob je na trhu práce neaktivních (46 %), z toho senioři činí 14,5 %. Více než 21,5 % představují osoby nezaměstnané a evidované na ÚP, z toho je přes 8 % mladších 26 let. Z podpořených osob je zaměstnáno pouze 24 % a necelých 6 % představují OSVČ. Celá polovina osob žije v domácnosti, jejíž žádný člen není zaměstnaný; více jak pětina pak v domácnosti, kde je zaměstnán alespoň jeden člen (z toho v polovině případů jsou členy domácnosti i vyživované děti). V nájemním bydlení žije na 40 % osob, ohroženo ztrátou bydlení bylo více jak 26 % osob vstupujících do projektu. 

Nejvíce osob, nezachycených v žádné pobytové "síti", se nachází v obcích Velká Kraš (17 %), Vápenná (15,9 %), Vidnava (13,2 %) a Žulová (13,2 %). Přitom z celkového počtu obydlených bytů v území je sociálních pouze 37, což představuje 1,4 %, z toho 2 byty jsou v soukromém vlastnictví. Nejvíce sociálních bytů se nachází v obcích Vlčice (19 bytů), Vápenné (11 bytů) a Kobylé nad Vidnavkou (7 bytů). Dalších 9 sociálních bytů bylo v době zpracování Koncepce ve výstavbě a celkem 52 bytů mají obce v plánu v následujících letech vybudovat. Z tohoto počtu má téměř 33 % plánovaných bytů zpracovanou projektovou dokumentaci, ostatní jsou ve fázi záměru. V případě, že se na investiční záměry podaří zajistit finančních prostředky, rozšíří se počet sociálních bytů v Mikroregionu na celkových 98 (tj. o 2,2 % na konečných 3,6 %). 

Preventistky ztráty bydlení nejvíce pomáhaly s tvorbou rodinných rozpočtů, mapováním pohledávek a zpracováním splátkových kalendářů. V průběhu projektu spolupracovaly se starosty, poskytovateli sociálních a veřejných služeb i úřady v oblasti sociálního bydlení. Minimalizace rizik ztráty bydlení byla realizována formou koordinované mezioborové spolupráce, zajištěním dostupného a cíleného dluhového poradenství a realizací doprovodných preventivních akcí. V rámci projektu byla v provozu poradna prevence ztráty bydlení v Žulové, fungující jako veřejně prospěšná služba, dále preventisky působily v obci Vlčice a městě Vidnava. 


Výstupy projektu ke stažení:


Rychlý kontakt

Napište nám

domovjezaklad@gmail.com

Zavolejte nám

Horsák Jana: 603 119 871

Rýznarová Petra: 603 161 040

Šarmanová Ivona: 603 163 687

© 2016 DOMOV JE ZÁKLAD
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky